Dubajjal kapcsolatban sokaknak a gazdagok és szépek játszótere jut az eszébe, ám ha van lehetőségünk az aranytól csillogó felszín mögé látni, egy rendkívül izgalmas kultúrát ismerhetünk meg, megannyi színnel, illattal, zamattal.
A címben említett habibi azt jelenti, kedvesem, szerelmem, de nemcsak párok használják egymás megszólítására az arab világban, de rokonok, barátok, jó ismerősök is. Ez a fajta szívélyesség pedig jellemző az egész városra. Ezen kívül, ami a turisták számára megdöbbentő – a forróságon és a páratartalmon kívül –, a luxus, a hihetetlen tisztaság és a biztonság.
Sípálya a 40 fokos hőségben
Itt nem ritka, hogy a felsőkategóriás autók járó motorral állnak a parkolóban, hogy ne melegedjenek fel. Benne van az indítókulcs, táska, telefon, de senkinek eszébe sem jut hozzányúlni. De a babakocsi aljában pihenő retikült sem féltik; ott marad a pláza kávézójában, amíg elmennek mosdóba, amelyet márvánnyal borítanak és festményekkel díszítenek.
Amikor útra keltem, tudtam, hogy három olyan célpont van, amit mindenképpen szeretnék megnézni Dubajban: a sivatag, a Jumeirah mecset, amelyet más vallásúak is látogathatnak és a souk, azaz a piac, ahol halmokban állnak a különlegesebbnél különlegesebb fűszerek és az arany. Azok ugyanis, akik szeretnének belekóstolni az igazi arab világba, itt megtehetik. Ugyanakkor a felhőkarcolók, a luxusmárkákat felvonultató plázák és a szinte már különcségnek számító látványosságok is számos látnivalót ígérnek.
Itt van rögtön a belvárosban a Dubai Mall, amely a világ egyik legnagyobb plázája. A főbejáratnál forintban többszáz milliós autók parkolnak, innen könnyen elérhetőek a Gucci, a Prada és megannyi luxusmárka üzletei, amelyekből gyerekeknek szóló butikokat is találhatunk. Ha azonban a pénztárcánk kevesebbet bírna, ám vágyunk valamilyen igazi különlegességre, térjünk be a Pacanno-ba, ahol kávét, teát és datolyából készült finomságokat kóstolhatunk meg. A világ legnagyobb akváriuma is itt található és ha a belépőt túl borsosnak találjuk, az üzletek irányából egy része ingyen is megtekinthető.
A belvárosból metróval érhetjük el a Mall of The Emirates bevásárlóközpontot, amely beltéri, 400 méter hosszú sípályával büszkélkedhet, de van jégbarlang, bobpálya és lehet szánkózni is.
A metróval kapcsolatban fontos információ, hogy van normál és gold jegy – utóbbi valamivel drágább –, viszont mindenképpen figyeljük, hogy az ajtónál milyen felirat van a padlón, hogy a megfelelő kocsiba szálljunk. Ha normál jeggyel utazunk az emeltebb kategóriájú helyeken, büntetésre számíthatunk, illetve vannak külön kabinok a nők és a gyerekek számára is. Busszal is jöhetünk-mehetünk a városban – a zárt buszmegállók klimatizáltak –, ám a legkényelmesebb applikációról rendelni taxit; több társaság közül is választhatunk, a sofőrök barátságosak és pontosak.
Legek, az építészet területén is
Ha hamisítatlan bazárhangulatra vágyunk, vegyük az irányt Deira, azaz az öreg Dubaj felé. Itt eltűnnek a felhőkarcolók, és láthatjuk, milyen lehetett az utcakép, amikor nagyrészt még gyöngyhalászatból éltek a helyiek. A piachoz hagyományos fa hajókkal, abrákkal kelhetünk át; jobban tesszük, ha a jegyirodában veszünk jegyet – így 1 dirhamot, azaz alig 100 forintot kell fizetni érte –, mert az élelmes kapitányok a gyanútlan turistát privát útra hívják a kikötőből, aminek rögtön tízszeres az ára.
Ruhák, fűszerek, sálak és az ezeregy éjszaka meséit idéző lámpások mellett az aranypiac inkább látványként csábít; mellvértnek beillő nyakékek sorakoznak a kirakatokban. Az alku persze kötelező és kártyával is lehet fizetni. Aki hasonló portékákat szeretne vásárolni, mindezt légkondicionált épületben, az válassza a Souk Madinat-t, az új piacot, amely valójában a piac és a bevásárlóközpont házasságából jött létre. Az egyik teraszról gyönyörű képeket készíthetünk a Burdzs al-Arabról, az eltéveszthetetlen vitorla alakú szállodáról, amely a világ első hétcsillagos hotelje.
Építészeti csodáknak amúgy sincs híján az Emírségek legnagyobb városa. Egy tórusz alakú épületben nyílt meg alig két éve a Jövő Múzeuma, amelynek ablakai arab írásjeleket formáznak és ezekből az uralkodó, Maktum bin Rasid al-Maktum verse rajzolódik ki a város jövőjéről. De itt látható a világ legnagyobb, 150 méter magas képkerete, no és a pálma alakú mesterséges sziget, amelynek ágain a Föld leggazdagabbjainak villái sorakoznak.
Esti programként érdemes ellátogatni a világ legmagasabb épületéhez, a Burj Khalifához, amely 163 emelet magas és belépő fejében egészen a 148. emeletig utazhatunk az 57 lift egyikével. A felhőkarcoló azonban kívülről is csodás látvány, főleg, amikor a tövében található szökőkúttal közös fény- és hangjátékba kezd.
Kandora és abaya
Sivatagi túrát jó néhány cég szervez; választhatunk olcsóbb megoldást, és betársulhatunk másik társasághoz egy hétszemélyes terepjáróba, de kérhetünk privát fuvart is. A megbeszélt helyen és időpontban vár ránk a sofőr – akár a szálloda előtt -, klimatizált autóval és hideg frissítővel felszerelkezve. Ne lepődjünk meg, hogy a víz a tengerből van – és persze nem sós –, de egy pici édeskés mellékízt ki lehet belőle érezni.
Az első megállónál lehetőségünk volt quadozni a sivatagban, ám az igazán nagy élmény az út a dűnéken keresztül a mesterséges faluba. Akik hajlamosak az utazási betegségre vagy eszük ágában nem lenne felülni egy hullámvasútra, azok ezt jelezzék a sofőrnek, ám akik szeretik a kalandot és az izgalmat, imádni fogják a nagyjából háromnegyed órás utat. A homokon elképesztő ügyességgel manővereznek, miközben arab zene szól a lejátszóból.
A faluba érkezve a zalabiával, azaz az édes fánkkal fogadnak, van hamisítatlan arab kávé, de vásárolhatunk olajos parfümöt és ékszereket, fotózkodhatunk tevével és sólyommal, készítenek hennatetoválást és svédasztalos vacsora mellett kipróbálhatjuk a vízipipát is. Napnyugta után pedig tűzzsonglőrök és táncosok szórakoztatják a közönséget.
És ha már a helyi kultúrával elkezdjük az ismerkedést, semmiképpen ne hagyjuk ki a Jumeirah mecsetet. Péntek kivételével minden nap délelőtt tíz, és délután kettő órakor járhatjuk be az épületet idegenvezetővel. A programra érkezzünk fél órával a kezdés előtt ugyanis a látogatóközpont emeletén egy kisebb kiállítás látható Dubaj történelméről, míg a földszinten vendégváró falatokkal, hennafestéssel fogadják az érkezőt, illetve sólyommal is lehet fotózkodni.
Az elvárt öltözet a férfiaknak hosszú nadrág, a nőknek hosszú szoknya, a vállat takaró felső és fejkendő. Ám, ha nem készülünk a látogatásra, akkor sincs probléma, mivel a férfiaknak kandorat, a nőknek pedig abayát – azaz a hagyományos helyi viseletet - biztosítanak, hogy beléphessenek – szigorúan mezítláb - a mecsetbe. A résztvevők közül nyolcan maguk is elvégezhetik azt a rituális mosakodást, amelyet az iszlám hívők naponta ötször csinálnak végig, minden alkalommal, amikor a müezzin imára hívja őket.
A látogatóközpont bejáratán olvasható szöveg: Open doors, open minds, azaz Nyitott ajtók, nyitott elmék a teljes előadásra jellemző: Ahmed, aki Londonban tanult, tökéletes angolsággal mondja: bármilyen kérdés feltehető, mert nincsenek rossz kérdések. És a következő egy órában beszél az iszlám hitről, felolvas a Koránból – olyan, mintha csak énekelne –, és mesél színes, izgalmas kultúrájukról.
Radó-Ványik Dóra
Nézd meg Dubaj látványosságait légi felvételeken is: