Az óriásszalamandrák miatt bontanak le több tucat gátat és vízerőművet Kínában

A Kína középső részén fekvő Hunan tartományban 34 vízerőmű működését állították le, és 10 duzzasztógátat bontottak le egy rezervátumban az elmúlt két évben annak érdekében, hogy megóvják az ott élő óriásszalamandrákat, amelyeket a kihalás veszélye fenyeget.

Többségében lebontják azt a 88, zömében kisebb méretű vízerőművet, amely még azelőtt épült, hogy a térséget az óriásszalamandrák élőhelyeként 1995-ben előbb tartományi szintű, majd egy évvel később nemzeti parknak nyilvánították volna. A védett területen található gátak nagy részét is le fogják bontani 2020-ig, csupán azokat hagyják meg, melyekre az árvízmegelőzés, az öntözés és a vízellátás miatt van szükség, írja az MTI.

Huan tartományban található Fenghuang is, Kína egyik legszebb óvárosaForrás: iamtripper/Shutterstock

A Nemzeti Óriásszalamandra Nemzeti Parkban összesen mintegy 3000 kilométernyi hosszú folyószakasz található, itt élnek a világ legnagyobb kétéltűjének számító óriásszalamandrák, amelyek közül a legnagyobb példányok 1,8 méter hosszúak és akár 50 kilogrammos tömegűek is lehetnek. Az óriásszalamandrát a Természetvédelmi Világszövetség úgynevezett vörös listáján a súlyosan veszélyeztetett fajok között tüntetik fel.

Kínában tavaly végezték el az eddigi legnagyobb volumenű vadszámlálást, amelynek során megállapították, hogy az óriásszalamandrából természetes élőhelyén alig néhány tucat példány él csupán. A négy éven át tartó felmérés során e különleges állatfajból országszerte négy helyszínen találtak vadon élő egyedeket, ám a genetikai elemzés alapján azok sem őshonos példányok voltak, hanem vélhetően tenyészetekből szabadulhattak ki, ugyanis kulináris különlegességként szaporítják őket.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek