Különleges poliptáncot vettek videóra a Nagy-korallzátonynál

A különleges tengeri puhatestű, egy takaró polip (Tremoctopus, Blanketoctopus) a múlt héten jelent meg a Lady Elliot-sziget partjainál, a Nagy-korallzátonyban Ausztráliában. Táncát vagyis a vízfelszínhez közeli lebegésér Jacinta Shackleton tengerbiológus észlelte - olvasható a Theguardian.com oldalán.

„Amikor először megláttam, azt hittem, hogy egy fiatal, hosszú uszonyú hal lehet, de ahogy közelebb jött, rájöttem, hogy egy nőstény takaró polipról van szó – mondta a tengerbiológus. „Folyamatosan azt kiabáltam a légzőcsőben, hogy „Úristen,ez egy takaró polip!" Bár a kutató nagyon izgatott volt, azért sikerült videóra vennie a látványt. 

A nagy örömködésnek pedig meg volt a létjogosultsága, mivel a takaró polipok rendkívül ritkák. Dr. Julian Finn, a Victoria Museums tengeri gerinctelenekkel foglalkozó vezető kurátora és munkatársai, 21 évvel ezelőtt észleltek először élő hímet a Nagy-korallzátonytól északra. 

Az érdekesség az, hogy a hímeknél nem fejlődik ki a szivárványos „takaró", amely annyira egyedivé teszi a fajt. A nőstények viszont arra használják, hogy a tintájuk mellett, ennek a hálószerű hártyának a kiterjesztésével eltereljék a potenciális ragadozók figyelmét, és megfélemlítsék azokat.

Tudta?
Míg a nőstény takaró polipok akár 2 méteresre is megnőnek, addig a hímek csak körülbelül 2,4 cm hosszúak.

A takaró polip életciklusát a nyílt óceánban tölti, így még szokatlanabb volt egy zátony közelében látni -mondta Shackleton, aki hozzátette, hogy szerencsésnek érzi magát amiért jókor volt jó helyen, és sikerült megörökítenie a látványos vízi táncot. "Ilyet látni a valóságban leírhatatlan, annyira magával ragadtak a mozdulatai, mintha egy színes palástban táncolna át a vízen. Az élénk színek annyira hihetetlenek, hogy nem tudod levenni róluk a szemed." - nyilatkozta a tengerbiológus.

Ha további érdekes polipokat szeretne látni, tekintse meg a Netfilx nagysikerű dokumentumfilmjét a Tanítóm, a polipot (My Octopus Teacher), ami 2020 egyik legnézettebb természetfilmje lett.

(A borítókép csak illusztráció, forrása: Shutterstock/ Sam Robertshaw)

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek