Főszerepet kaptak az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Ha a fák mesélni tudnának, valószínűleg egészen elképednénk, hiszen jó néhányuk hosszú életük során egészen változó történelmi idők tanúi lehetnek. Milyen titkokat őrizhetnek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái? Egészen biztosan közelebb kerülhettek a válaszhoz, ha egy hazai arborétumba ellátogattok.

Május 4-én nyílik az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítás a Balaton északi partján, Badacsonyörsben található Folly Arborétumban. A látogatók itt megcsodálhatják például a több mint 300 éves gerecsei kocsányos tölgyet vagy éppen Európa egyik legnagyobb hársfáját, a zsennyei „ezeréves tölgyet". 

Gerecsei öreg tölgyForrás: Kállai Márton

Az ötvöskónyi famatuzsálemet is megörökítették, melyet a legenda szerint Koppány vezér ültetett, és amely alatt IV. Béla is megpihent és mely a törzsét megtépázó viharok ellenére még mindig áll.

A szőkedencsi hársfa is a kiállítás egyik főszereplője lesz. A famatuzsálem az első ágait az utolsó Árpád-házi király uralkodása idején hozta,

ám gyökeret még ennél is régebben ereszthetett, amelynek életkorát legalább 700 évre becsülik a szakemberek.

A fa körül ma sírokat találunk, nem messze pedig egy Árpád-kori templom romjaira bukkantak a régészek – ez is jól jelzi, milyen történelmi eseményeknek volt tanúja a hatalmas hársfa, amely valaha a település szívében állt.

A szőkedencsi hársForrás: evfaja.hu

„A három éve készülő fotósorozat hazánk nevezetes fáit mutatja be. Kerestük azokat a fákat, amelyek valamiben rekorderek, amelyek elhelyezkedése vagy története kuriózum, és persze azokat is, amelyek mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A fa életére való rácsodálkozás volt a cél, tisztelet a hosszú élet előtt" – mondja Kállai Márton André Kertész-nagydíjas fotóriporter a kiállításról, amely az évekig tartó munka egy szeletét mutatja be.

Kállai Márton az ötvöskónyi hársfávalForrás: Kállai Márton

A Kovalik Máté ötletgazdával, szerkesztővel közösen összeállított fotósorozat száz különleges fát örökít meg, Magyarország szinte összes tájegységében, vármegyéjében készültek felvételek

hazánk legnagyobb fáiról, a szakrális szempontból érdekes példányokról, a környezetváltozás vagy az emberi tevékenység lenyomatait hordozó fákról, de olyanokról is, amelyeknek kultúrtörténeti jelentőségük van.

A kiállítást 2024. május 4-én, 13 órakor nyitja meg a Folly Arborétumban Folly Réka, az arborétum vezetője és tulajdonosa, valamint Pósfai György Széchenyi-díjas biológus, a Magyarország legnagyobb fái – Dendrománia című könyv szerzője, a Dendrománia internetes adatbázis alapítója.

„Úgy gondolom, hogy a múltunkat méltón őrző, hazánk büszkeségeinek számító különleges fák bemutatására, egy nívós fotókiállítás megrendezésére az arborétumnál megfelelőbb helyszínt keresve sem lehetne találni. A művészi élményt különlegessé teszi, hogy nemcsak zárt térben – a kiállítótérben és az étteremben –, hanem a kertben, a két szaletlinkben is vannak alkotások" – mondta Folly Réka.

A megnyitót rendhagyó tárlatvezetés és séta követi az arborétumban, ahol „élőben" is számtalan különleges örökzöldet, fa- és cserjefélét, valamint több ezer évelőt csodálhatnak meg a látogatók.

(Forrás: Folly Arborétum sajtóközelmény)

Mausz-fa, a hárs a dombtetőn - a Szekszárdi dombság és a Sárköz peremén szintén elnyerte már a győztes fának járó címet"Forrás: evfaja.okotars.hu"
Még szavazhatsz - 2024-ben is keresik az Év Fáját
Minden évben az európai verseny lezárását követően hirdetik meg a magyarországi Év Fája versenyt. Idén március 22-én, a Víz Világnapján indult a jelölés, és a Madarak és Fák napjáig, május 10-ig tart. 2024-ben is olyan fák vagy facsoportok nevezését várják, amelyek fontos szerepet töltenek be a jelölő közösség, a környéken élők életében. Előnyt jelent, ha a jelöltet sokan támogatják, őshonos fajt képvisel, közterületen áll, ha életét vagy életterét veszély fenyegeti. Nem számít azonban a faegyed vagy a facsoport szépsége, mérete vagy életkora.

A korábbi évekhez hasonlóan az http://evfaja.hu/ oldalon keresztül lehet beküldeni a nevezéseket május 10-ig, mellékelve a fa vagy facsoport történetét és képeit.

Bárki jelölhet - családok, iskolai osztályok, civil szervezetek, baráti társaságok vagy munkahelyi közösségek is. Minél többen támogatják a nevezést, annál jobb, hiszen ez bizonyítja, hogy a fa valóban különleges szerepet tölt be a közösség életében!

 

 

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek