Alkotmánybírósági döntés született: kevesebb tarvágás, természetesebb erdők

Az Alkotmánybíróság friss döntése értelmében visszaállítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit a védett és Natura 2000 területeken. Magyarország három jelentős zöld civil szervezete is nagyra értékeli a lépést, az erdőgazdálkodás ezzel ugyanis rátérhet arra a fejlődési pályára, mely során csökkennek a tarvágások és javul az erdők állapota.

Nagyobb figyelmet kap az erdők védelmeForrás: Pixabay / Készítette: Picography

A természetvédők régi kezdeményezése a hazai biológiai sokféleség védelme, ami magába foglalja a hagyásfa csoportok és a holtfa megőrzését, a nagytestű védett madárfajok fészke körüli védőzónák meghagyását, valamint az erdészeti munkák időbeli korlátozását.

A céljuk a jövőre nézve egészséges, jól működő erdőket fenntartani és ezzel együtt a klímaváltozás hatásait csökkenteni, ami összhangban van az Európai Unió nemrégen közzétett Biodiverzitás Stratégiájának alapvetéseivel is.

A szakemberek szerint a környezeti krízisek világát éljük, éppen ezért a természeti erőforrásaink felelős és fenntartható kezelése minden eddiginél fontosabb. Az erdőgazdálkodásnak, a mezőgazdaságnak és a vízgazdálkodásnak is igazodnia kell az emberek megváltozó elvárásaihoz, az élhető és egészséges környezet fontosságának felértékelődéséhez – áll a WWF Magyarország szerkesztőségünkbe érkezett közleményében.

Bíznak benne, hogy a jövőben a természetvédelem és az erdőgazdálkodás szereplői is zsinórmértékként tekintenek a most kiadott alkotmánybírósági határozatra, és a jövőben nem kerülhet sor olyan kirívó természetpusztításokra, mint a bükki Tar-kő vagy a Tiszaug melletti idős erdők letermelése.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek