Németország újabb magyarországi megyéket minősített kockázatos területnek

Budapest és tizenkét megye után csütörtökön további három magyarországi megyét is felvettek a kockázatosnak minősülő területek listájára Németországban - adja hírül az MTI. Így már csak négy megye nem szerepel a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) frissített listáján: Bács-Kiskun, Békés, Fejér és Tolna.

Átkelő a mecklenburg-elő-pomerániai Ahlbeckből Usedom szigetére a német-lengyel határnálForrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Jens Buttner

A listára az elsőként, szeptember 16-án Budapestet vették fel, majd szeptember 23-án kockázatosnak minősítették Győr-Moson-Sopron megyét. Ezt követte szeptember 30-án Csongrád-Csanád, Vas és Pest megye, október 7-én pedig Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Október 17-én Veszprémmel, az újabb frissítéssel Heves, Somogy és Zala megyével bővült a lista.

A csütörtökön bejelentett változtatások szombattól érvényesek. A kockázatos besorolás azzal jár, hogy az ilyen területről Németországba érkezőknek 14 napra házi karanténba kell vonulniuk, és értesíteniük kell a helyi egészségügyi hivatalt. Ha megérkezésük után koronavírustesztet készíttetnek és ennek negatív lesz az eredménye, az egészségügyi hivatal elrendelheti a karantén feloldását. Egy várhatóan november elején életbe lépő új szabály szerint azonban tesztet legkorábban az ötödik nap elteltével lehet készíttetni.

Az RKI listájára egy sor további térség is felkerült, a közép-európai régióból egyebek mellett négy horvátországi megye és a főváros, Zágráb, valamint Lengyelország eddig nem kockázatosnak ítélt vajdaságai.

A kockázatos besorolásról közösen dönt az RKI, a szövetségi egészségügyi minisztérium, a külügyminisztérium és a belügyi tárca. A döntést megelőző elemzés első szakaszában azt vizsgálják, hogy hol vannak olyan régiók - nagyobb közigazgatási egységek vagy egész országok -, amelyekben meghaladta az ötvenet az utóbbi hét napon regisztrált SARS-Cov-2-fertőzöttek százezer lakosra vetített száma, vagy olyan térségek, amelyekben ugyan még nincs a fertőzöttek száma a határérték felett, de egyéb körülmények a fertőzés fokozott kockázatát jelzik.

A döntést megelőző mérlegelés második szakaszában a járvány elfojtását célzó helyi erőfeszítéseket elemzik, így vizsgálják egyebek mellett a tesztelési kapacitást és az elvégzett koronavírustesztek számát. A kockázatos besorolás azzal is jár, hogy a külügyminisztérium utazási figyelmeztetést ad ki, amelyben nyomatékosan eltanácsolja a német állampolgárokat attól, hogy nem feltétlenül szükséges esetben felkeressék az adott régiót.

Egész Lengyelországot járványövezetnek nyilvánítják

Tovább nőtt Lengyelországban csütörtökre az újonnan igazolt koronavírus-fertőzöttek száma, az egész országot a legveszélyeztetettebb kategóriát jelentő, piros besorolású járványövezetnek fogják nyilvánítani. Az alsóház megszavazta a járványügyi orvosi ellátásról szóló törvénymódosításokat.

A mintegy 38 millió lakosú Lengyelországban egy nap alatt 12 107 új fertőzöttet regisztráltak, többet, mint eddig bármikor a járvány kitörése óta, és 168-an elhunytak. A halottak közül 137-nek a Covid-19 mellett valamilyen krónikus alapbetegsége volt, 31-en viszont kifejezetten a koronavírus-fertőzés nyomán kialakult szövődmények miatt haltak meg. Ezek a mutatók is magasabbak minden eddiginél.
Egy nap alatt 652-vel, 10 091-re nőtt a koronavírus-fertőzéssel kórházakban kezeltek száma, 812 beteg van lélegeztetőgépen.

Piotr Müller kormányszóvivő csütörtökön a közszolgálati televíziónak szinte biztosnak nevezte, hogy Mateusz Morawiecki miniszterelnök előző napi javaslatára piros övezetnek minősítik az ország egész területét, vagyis általánossá válnak az ország egy részében a múlt hét végétől már érvényes szigorítások, a többi között a vásárlók számának korlátozása a boltokban, az edzőtermek és az uszodák működésének felfüggesztése, az éttermek bezárása 21 órakor. Várhatóan a középiskolák után az általános iskolák felső tagozatai is áttérnek a vegyes vagy távoktatásra.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Ezek is érdekelhetnek