Újra ihatnak a túrázók a gödöllői Pap Miska-kútból

Megújult a népszerű turistaútvonal mellett található Pap Miska-kút, így a Gödöllői-dombságon már újabb rendbe hozott pihenőhely várja a kirándulókat.

A forrást ünnepélyes keretek között adták át a természetbarátoknakPilisi Parkerdő Zrt.

 A gödöllői Margita 344,2 Turisztikai és Sport Egyesület és a Parkerdő összefogásának, valamint az önkormányzat támogatásának köszönhetően megújult a forrásfoglalás és a kút szigetelése, melyet fertőtlenítettek, egyben a mesterséges víztárolóknál használatos záró fóliával erősítettek meg. A Pap Miska-kút az utóbbi időben elapadt, mostantól egy mélyebbre fúrt csőnek köszönhetően a forrásvíz ismét a felszínre tud törni - olvasható a Pilisi Parkerdő közleményében.

A Pilisi Parkerdő Zrt. emellett barátságos erdei pihenőhelyet alakított ki a forrás körül: új, biztonságosabban használható tűzrakóhely készült padokkal és asztalokkal. A forrás mellett lévő patak fölött pedig ezentúl két vadonatúj gyaloghíd könnyíti meg az áthaladást. A környék természeti értékeit és a kút történetét információs táblán fogják bemutatni.

Pilisi Parkerdő Zrt.

 A Pilisi Parkerdő Zrt. évek óta szorosan együttműködik a területén működő turisztikai és sportegyesületekkel. Erdőkezelése nem csupán a faanyaggal való fenntartható gazdálkodást jelenti, hanem az erdei ökoszisztéma egészére, így az erdőkben csordogáló forrásokra és kutakra, azok folyamatos megújítására is kiterjed.

Na de, ki az a Pap Miska?
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után a betyárvilág megerősödött, sok betyár rótta a vidéket. Pap Miska az utolsó gödöllői betyár volt, akinek emlékét őrzi a kút, amely abban az időben még gémeskút lehetett. A betyár kihasználva a kassai országút forgalmát és az itató, pihenőhelyként szolgáló kutat, gyakran vitte véghez itt rablásait. A gazdagoktól ellopott zsákmányait megosztotta a szegényekkel, így kivívta azok együttérzését. A legenda szerint a kút gémjének állásával jelezték a betyároknak, ha pandúr jár a környéken, míg a szegények a tanyájuk falára kiakasztott élelemmel teli tarisznyával jelezték, hogy jóban akarnak lenni a betyárral. Mindeközben, Gödöllőtől délre Rab Jancsi, északra pedig Huszti Jóska tette nehezebbé az utazók sorsát.
A 19. század végére, a közbiztonság megerősödésével a betyárvilág is megszűnt, de a forrás neve máig őrzi az egykori szegénylegények emlékét.
Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek