A tudósoknak többféle elméletük van, és úgy tűnik, nem tudnak megegyezni abban, hogy mi okozza a Föld szívverését, azt a kis szeizmikus aktivitást, ami 26 másodpercenként bekövetkezik.
A Föld bolygónak is van szívverése?
Rengeteg érdekesség van ezzel a nagy kék bolygóval kapcsolatban, amit Földnek hívunk és több milliárd élőlény lenyűgöző otthona. Még mindig számos meglepetést tartogat, amelyekre sokszor nem tudjuk a magyarázatot, például arra, hogy szívverése van.
A Föld csakrái
A Föld csakráiról ezoterikus körökben már sokat hallottunk, a bolygó szívcsakrája állítólag Magyarországon, Dobogókőn található. Viszont az, hogy a Földnek szívverése is van, sokak számára újdonságként hathat, pedig a tudósok már évtizedek óta vizsgálják a 26 másodpercenként mérhető, folyton ismétlődő szeizmológiai aktivitást.
Az impulzust vagy a „mikroszeizmust" először az 1960-as évek elején dokumentálta Jack Oliver kutató. A tudós rájött, hogy a rezgés valahonnan „az Atlanti-óceán déli vagy egyenlítői részéből" jön, és erősebb volt az északi féltekén a nyári hónapokban. Úgy tűnik azonban, hogy Jack Olivert korlátozta a kora technológiája, mivel a tudósok jövő generációi többet tudtak meg a Föld szívveréséről.
Az Amerikai Szeizmológiai Társaság 2013-as konferenciáján Garrett Euler kifejtette megállapításait, és még inkább leszűkítette az impulzus forrását a nyugat-afrikai Guineai-öböl Bonny-öbölnek is nevezett részére. Az ismétlődő rengések okaként az óceán hullámait nevezte meg.
Elmondta, hogy amikor a hullámok áthaladnak az óceánon, a víz nyomáskülönbsége nem biztos, hogy nagy hatással van az óceán fenekére, de amikor eléri a kontinentális talapzatot - ahol a szilárd talaj sokkal közelebb van a felszínhez - a nyomás deformálja az óceán fenekét. Ez viszont szeizmikus impulzusokat okoz, amelyek tükrözik a hullámhatást.
Egy későbbi cikkben azonban Yingjie Xia, a vuhani Geodéziai és Geofizikai Intézet munkatársa azt nyilatkozta, hogy valójában vulkánok, nem pedig hullámok okozzák. Szerinte a 26 másodpercenként ismétlődő impulzus eredete gyanúsan közel volt a Bonny-öbölben található São Tomé szigetén található vulkánhoz. Azt is elmondta, hogy van egy másik hely is, ahol egy vulkán ehhez hasonló mikroszeizmikus lökéseket okoz, az Aso vulkán Japánban.
Tehát még a tudósok sem biztosak benne, hogy mi okozza az ismétlődő rengéseket. De jó belegondolni, hogy vannak még olyan csodák a világban, amelyeket nem tudunk teljesen megmagyarázni és, hogy valóban egy élő, tudatos, bonyolult rendszer részei vagyunk.
Az alábbi videó bemutatja Dobogókőt és környékét: