Hangulatos óvárosban csatangolnál helyes, keskeny házikók között a családoddal, de Amszterdam kétes hírneve elriaszt? Válaszd inkább Brüsszelt, ahol az ódon homlokzatok mögött coffee shopok, és örömlányok helyett sörözők, sült krumpli, gofri és csoki fogadja a turistákat. No meg rengeteg gyerekprogram városszerte Mini Európától az óriási dínócsontvázakig. Idén ráadásul még nem is kell a távoli regionális reptérről bevonatozni, ami megpróbáltatás a gyerekeknek, így a szülők idegeinek is, mert a Wizz Air a fővároshoz közeli Zaventemre közlekedik Budapestről.
Galambkergetés a Grand Place-on, csokihabzsolás a Pisilő kisfiúnál, mozgólépcsőzés az Atomiumban, kishajók kormányzása a Mini Európában – ezt és még sokkal több programot kínál Brüsszel az odalátogató családoknak.
A Pisilő kisfiú és Tintin
Az ismerkedést a várossal érdemes a Grand Place-on és környékén kezdeni. Keressük fel a Rue de l'Etuve és Rue du Chêne sarkánál hanyagul pisilő 61 centis bronz kisfiút, a Manneken Pis-t!
Miután fotózkodtunk vele, induljunk a főtér felé! A hívogató pralinéüzleteknek ne is próbáljunk ellenállni, Brüsszelben ez lehetetlen. Válogassunk inkább pár finom falatot - a kandírozott narancshéj, az orangette egyenesen mennyei -, és így induljunk tovább a Grand Place-ra. Félúton sandítsunk fel a tűzfalon Tintinre, és hű társára Miloura, a világhírű belga képregénykultúra nálunk is népszerű alakjaira. Majd a főtérre érve ámuljunk el a homlokzatok aranyozott díszein, keressük meg a hattyús és a rókás házat, és nézzük végig tüzetesen a városháza aprólékosan kifaragott kőalakjait. A fehér, csipkés városházával szemben található a király háza – Maison du Roi –, mely várostörténeti gyűjtemény és a Pisilő kisfiú több száz ruhából álló gardróbját rejti.
Míg a várostörténeti kiállítás valószínűleg hidegen hagyja a kiskorúakat, a vicces kis ruhák jelentős érdeklődésre tartanak majd számot. Főleg, hogy még magyar huszár egyenruhája is van a kis pisisnek.
Sült krumplit és gofrit csakis Brüsszelben!
Ha a nézelődés közben megéheznénk, ahelyett, hogy újabb csokiadagot táplálnánk magunkba, kóstoljuk meg a további helyi finomságokat. Az éttermekben hagyományosan hódít a moules frites, vagyis a fekete kagyló sült krumplival, a büfékben és bódékban pedig a gofri valamint a sült krumpli majonézzel vagy ketchuppal. A gyerekek körében valószínűleg inkább ez utóbbi kettő arat majd osztatlan sikert. A belga sült krumpli különlegessége több különféle titokban rejlik. Egyrészt speciális fajtából készül, picit dundibb és kisebb hasábokra szeletelik, és ami nagyon fontos, kétszer sütik ki. A brüsszeli gofri pedig azért utánozhatatlan, mert belül foszlós, kívül ropogós, és mély barázdákkal szántják az élesztővel kelesztett édességet.
Ha már a gasztronómiánál tartunk: a belga söröket semmiképp se hagyják ki a szülők! Mind a meggyes kriek sörök, a szűretlen, fehér búzasör – például a Hoegaarden – vagy a világos sörök – például a Maes – egyaránt kiválók és megérdemlik, hogy mind megkóstolják őket.
"Űrhajó" a város szélén
Miután az első napunkat a belvárosban lődörögve töltöttük, a másodikon érdemes kilátogatni az Atomiumhoz és környékére, a gyerekmennyország Bruparckba. A legegyszerűbb, ha a De Brouckère megállónál metróra szállunk, és az 1-es vonalon utazunk Beekkantig. Itt átszállunk a 6-osra, és a Heysel megállóig megyünk. Innen már csak pár lépés az Atomium, az egész út nem tart tovább 15-20 percnél. Az 1958-as brüsszeli világkiállításra épült attrakció kilenc gömbből áll, acélból készült, és a vas tércentrált köbös fémrácsát jeleníti meg 165 milliárdszoros nagyításban.
Mozgó járdákkal és liftekkel öt gömbbe juthatnak be a látogatók, ahol kiállításokkal várják őket, többek között a belga képregények hőskoráról is láthatnak izgalmas tárlatokat.A legfelső gömbből, 100 méter magasból csodálatos kilátás nyílik Brüsszelre, és egy étterem is található itt.
Az Atomiumtól egy hídon át vezet az út a Bruparckba, Brüsszel egyik legnagyobb szabadidős létesítményébe, ahol különböző éttermek, mozi, strand, játszótér várja a gyerekeket. No meg a fő attrakciónak számító Mini Európa. Ne gondoljuk, hogy csak úgy végig tudunk szaladni a maketteken és kész. Ahogy elmerül az ember a mókás részletekben, mesél a gyerekeknek az egyes városokról, megkeresi a Széchenyi fürdőt a mini sakkozó figurákkal, csak úgy repülnek az órák. A nagy kedvenc kormánnyal irányítható hajókért plusz pénzt kérnek, ezért készüljünk apróval, mert úgysem ússzuk meg.
Óriásdínók múlt századi környezetben
Harmadik napunkon nézzük meg magunknak Európa legnagyobb dínócsontvázait a Természettudományi Múzeumban! A belvárostól félórás sétával érhetjük el a múzeumot, miközben az Európa Parlament környékét is érintjük, így legalább ez a látnivaló sem marad ki.
A Rue Vautier 29. alatt található múzeumban a gyerekek egy homokozóban régészkedhetnek és dínócsontvázakkal ismerkedhetnek. De az állandó kiállítás többi részét is érdemes megnézni: a kékbálna-csontvázak például talán még a dínókénál is lenyűgözőbbek. Ebben a múzeumban a szülőknek sem lehet hiányérzetük, hiszen a város egyik legszebb Art Deco környezetében kaptak helyet az őslények.
Címlapfotó: A híres virágszőnyeget minden évben más-más mintákkal és virágokból alkotják meg a város Főterén. Forrás: MTI/EPA/Olivier Hoslet