A prágai állatkertben idén rekordszámú, 228 különböző fajhoz tartozó egyed született. Az újonnan világra jött állatok között számos ritka faj példánya megtalálható, köztük az óriás földikutya, a kétszínű törpelúd és a tüskésfarkú gyík is - mondta Miroslav Bobek, az állatkert igazgatója.
A prágai állatkertben 2014-ben összesen 1227 állat született, köztük több veszélyeztetett faj, amelyek tenyésztése különösen nehéznek számít. Néhány esetben a prágai az első állatkert a világon vagy Európában, ahol az adott faj tenyésztése sikeresnek bizonyult - mondta az igazgató.
A prágai az első olyan állatkert a világon, ahol sikerrel szaporították az iraki-iráni határ környékéről származó, növényevő tüskésfarkú gyíkot.
Az emlősök között kiemelkedő sikernek számít a három óriás földikutya születése; a faj Európában csak a prágai állatkertben található meg. Emellett a látogatók körében nagy érdeklődést válthatnak ki azok az egy hónapja született gepárd négyes ikrek is, amelyeket a látogatók tavasztól tekinthetnek meg - mondta Pavel Brandt, az állatkert munkatársa.
A madarak közt a legnagyobb sikernek a kétszínű törpelúd születése számít, amelyet eddig még sosem sikerült európai állatkertben szaporítani. Szintén kivételesnek számít a három egyiptomi keselyű egyidejű születése, mivel általában csak két fióka kel ki egy fészekben. Az állatkert sikerként könyvelheti el a kékszakállú amazonpapagáj világrajövetelét is, amelyet kilenc év sikertelen próbálkozás előzött meg.
Az állatkertben több tenyésztési kísérlet kudarccal zárult, miután az újonnan világra jött egyedek nem élték túl az első kritikus időszakot. Ez történt az egyiptomi teknős, a földimalac és a pálmakakadu esetében is.
A prágai állatkert a jövőben több újonnan beszerzett ritka faj tenyésztését tervezi, köztük elefántokét is.