Pécsett ingyenes tárlatvezetéssel, Nyíregyházán raktártúrákkal, a Fertő-tónál több falura kiterjedő mulatsággal, Szentendrén pedig családi programokkal készülnek a hétvégére.
Múzeumok világnapja Pécsett és Nyíregyházán
A fennállásának 110. évfordulóját ünneplő pécsi Janus Pannonius Múzeum a május 17-i Múzeumok Világnapját a névadó püspök-költő emlékének szenteli. A szervezők pajzán versekkel, középkori tényfeltáró sétákkal és reneszánsz hangulattal várják az érdeklődőket, akik mindemellett ingyenes tárlatvezetéssel tekinthetik meg a „Leonardo, a reneszánsz zseni" című kiállítást. A további programokról a Pecsimuzeumok.hu-n lehet tájékozódni.
Mondjátok, hova visztek, cimboráim?
Rút bordélyba cipeltek, úgy gyanítom.
Más ház állhat-e itten, messze túl a
Szent gyümölcsösök és tanyák határán,
Telve ennyi silány szobával, ággyal?
Lám, itt felcicomázott lányok laknak;
Gőgösen meredő magas hajéket
S vállukon lebegő lepelt viselnek,
Érett mellüket el se rejtve abban,
Hát ez meg mit akarhat? Ej, de nyúlkál!
Más ölelkezik, ott meg csókolóznak,
Ismét mások amott szobára mennek.
El innét a pokolba, el, paráznák!
Nem mondtátok-e, hogy csak sétaútra
Visztek? Mert ide - jönni sem kivántam.
Ezt megtudja ma még Guarinó tőlem.
Forrás: mek.oszk.hu
Féltve őrzött érdekességeket, a néprajzi gyűjtemény legbecsesebb darabjait is megcsodálhatják a látogatók május 18-án, vasárnap, szintén a Múzeumi Világnaphoz kapcsolódóan a Sóstói Múzeumfaluban, ahol a látogatók a raktárakat is bejárhatják.
Az intézmény dolgozói által vezetett "raktártúrákon" például az érdeklődők elé tárnak késő habán bokályokat is, amelyek ritkaságnak számítanak. Bokályoknak az egyfülű, körte alakú, boros cserépedényeket nevezték egykor. A nehéz talpú, kerek szájú kancsókat a skanzen kerámiaraktárban őrzik, ahol megtekinthetőek lesznek régi miniatűr alkotások is.
A technikatörténeti gyűjteményben a régi telefonközpontokat szemlélhetik meg a látogatók, amelyek a nyíregyházi Bánki Donát Szakközépiskola felajánlása nyomán kerültek a Sóstói Múzeumfaluba. A világnapon megtekinthető lesz a skanzen különlegessége, egy lókoponya is, amely egykor a néphit tárgya volt; a hiedelem szerint a férgek elűzésére volt hivatott. A rendezvényen a tárgyakhoz kötődő mesterségeket is felelevenítik, így a mézeskalács-készítést, valamint a cipész, a kádár, a kerékgyártó és a fotográfus munkáját. A program kóstolóval egybekötött gasztronómiai bemutatóval is kiegészül.
Világörökségi nap a Fertő-tónál
2001 decemberében a Fertő-táj világörökségi címet kapott, képviselői pedig 2003. május 18-án vehették át az ezt elismerő diplomát az UNESCO-tól. Ennek emlékére a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa és a Civilek a Fertő-tájért Egyesület minden évben megrendezi a világörökségi napot.
A Fertő-táj 10 településén, 25 helyszínen lesznek kulturális, gasztronómiai és szabadidős programok május 17-én, szombaton, a világörökségi napon. A rendezvény idei újdonsága, hogy bemutatkoznak Magyarország más világörökségei, illetve hungarikumai is. Balfon például a nemrég berendezett Horváth Teri emlékszoba mellett a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kínálatával találkozhat majd a közönség. Fertőhomokon a helyi kézműves értékeken túl a matyó kultúrából kaphat ízelítőt a világörökségi napra látogató.
Fertőszéplakon meg lehet nézni többek között a Vasútilámpa múzeumot, amelynek gyűjteménye nemrég bővült szalonkocsikba való lámpákkal. De itt jelenik meg Hollókő delegációja is, gasztronómiai és szellemi hagyományaival. Sarródon lehet majd lovagolni, illetve a tájházban csabai kolbászt tölteni, kóstolni. Itt Hortobágy kulturális öröksége jelenik még meg. Hidegségen például egy helyreállított 17. századi csőszkunyhóban, valamint az Árpád-kori templom 13. századi körkápolnájába lehet időutazást tenni, továbbá Pécs világöröksége jut még szerephez.
A világörökségi nap nyitórendezvénye Nagycenken lesz, megünnepelve így is Széchenyi szellemi hagyatékának hungarikummá válását. A programok aztán Fertőboz új színpadán zárulnak. Akik legalább három település valamelyik eseményén részt vesznek, azok között nyereményeket sorsolnak ki.
Családok napja a Szentendrei Skanzenben
Ugyancsak szombaton családi napot szerveznek a Szentendrei Skanzenben. Az együtt töltött közös percek és a szülő-gyermek kapcsolatát erősítő közös játék fontosságára hívják fel a figyelmet programjaikkal. Cipókészítéssel, kézműves foglalkozásokkal, családi vetélkedőkkel várják a vendégeket, emellett Oszter Alexandra is jelen lesz meseillusztrációival, és közösen rajzol majd a gyerekekkel. Kepes Ágnes a SüniPeti és barátai írónője pedig mesét mond.
A Családok Napja rendezvény miatt a 6 éven aluliaknak nem kell belépőt váltani, a családok felnőtt tagjai pedig ötven százalék kedvezményt kapnak a belépőjegy árából. Esős idő esetén a programokat a lakóházak enteriőrjeiben tartják meg.