Nincsenek karácsonyi ünnepek, téli utazások korizás nélkül. A korcsolya méltán az egyik legkedveltebb téli sportág, de ahhoz, hogy az ember ne a baleseti sebészeten fejezze be a napot, és ne utálja meg végleg ezt a szép mozgásformát, nem árt betartani néhány szabályt!
Gyerekkori karácsonyok korcsolya-élményei
Sosem felejtem el, gyerekkoromban minden szenteste előtt a nagybátyám, vagy az unokabátyám elvittek minket a húgommal a közeli jégpályára, hogy mozogjunk, szabadban legyünk, amíg az „angyalok" meghozzák és feldíszítik a karácsonyfát. Rengeteg gyerek volt ilyenkor a jégen, siklott a sok korcsolya, nyilván mindenkit az „angyalok", meg a „Jézuska" nyugodt munkálkodása érdekében távolítottak el ilyenkor a négy fal közül.
Mi pedig itt szerettük meg a korizást, melyhez nyilván az is hozzájárult, hogy már csillogó szemmel vártuk az esti ünnepi hangulatot, amely a korcsolyázásnak is egyfajta plusz ünnepi ízt kölcsönzött. És persze itt sajátítottuk el a biztonságos korizás kötelező szabályait is hiszen senki nem szeretett volna a karácsonyi ajándékbontogatás helyett a kórházban kikötni. De melyek ezek a valóban fontos, megszívlelendő szabályok?
A korizás legfontosabb szabályai
Már kezdetektől érdemes odafigyelni a helyes alapmozdulatok elsajátítására, hiszen a testhelyzettől is függ, hogy elesik-e az ember, vagy sem, és ha elesik, jól esik-e el? Szintén ennek során tanulhatjuk meg a fékezést, a jégről való felállást is. A már kialakult helytelen alaptechnikát pedig később már nehéz korrigálni. Ugyanakkor a helytelen technika – különösen ha az nagyobb sebességgel párosul – a rutin és koordináció hiánya miatt ön és közveszélyessé teheti a korcsolyázót, mert esetleg nem tud másokat biztonságosan kikerülni, hirtelen fékezni, vagy lassítani, ami nagyban megnöveli a balesetveszély lehetőségét. Mindig figyeljünk oda másokra is!
A korcsolyázáshoz viselt ruházat, védőfelszerelés helyes megválasztása is kiemelten fontos, hiszen ezek is megelőzhetnek bizonyos baleseteket. A hátizsák például súlyánál fogva hanyatt ránthatja a még bizonytalan korizókat, így teljesen felesleges a jégre is magunkkal vinni. A korcsolya fűzőjének, csatjának megfelelő meghúzása is kiemelten fontos lehet abban, hogy megelőzzük a balesetveszélyt.
A túl szorosra fűzött cipőfűző elszoríthatja a vérkeringést, felül pedig csak annyira szabad szorosra venni, hogy le tudjunk benne guggolni. Ami pedig a kesztyűt illeti, mindig legyen nálunk, de ne csak a hideg miatt: ez ugyanis a legfontosabb védőfelszerelés, mert ha valaki átkorcsolyázik az ujjainkon, esélyesebb, hogy egy kesztyű megvéd a sérüléstől.
Műjégen, vagy természetes állóvíz jegén?
Nagyobb városokban egyre több helyen lehet műjégpályát találni, ahol a jég vastagsága és minősége biztonságos korcsolyázást biztosít. Azonban számos helyen csak természetes állóvíz – a Balaton, vagy különböző horgásztavak – akadnak korizási lehetőségként. Itt határozottan nagyobb a balesetveszély, hiszen nem tudhatjuk, hogy hol vastagabb, vagy vékonyabb a befagyott jég, ezért mindig csak korcsolyázásra kijelölt helyeken lépjünk a jégre. Jégre lépés előtt mindig érdemes megvizsgálni annak minőségét. Ahhoz, hogy biztonságosan rá merjünk menni a jégre, minimum 8 cm-es, jól átlátszó, homogén állapotú jégtakaró szükséges.
Sose menjünk egyedül természetes tó jegére korcsolyázni, legalább ketten, optimális esetben hárman, mert akkor biztonságosabban tudunk egymásnak segíteni, és különösen sötétedés után ne menjünk veszélyes természetes állóvízre korcsolyázni, mert ha valami baj történne, ilyen esetben könnyen lehet végzetes baleset is. Ha beszakad a jég, senki nem fogja megtalálni, senki nem tud segíteni a bajba jutott emberen.
Ilyen, amikor a Fertő-tó befagy és korcsolyázni lehet rajta: