A Titanic több mint 700 utasát és személyzetét kimentő hajó kapitányának ajándékozott aranyóra rekordáron, 1,56 millió fontért (1,97 millió dollár) kelt el.
Rekordáron kelt el a Titanic túlélőitől ajándékozott aranyóra
A 18 karátos Tiffany & Co. zsebórát Arthur Rostron kapitány három gazdag üzletember özvegyeitől kapta, akik a Titanic 1912. április 15-i elsüllyedésekor haltak meg, miután jéghegynek ütközött - mondta el a Henry Aldridge & Son aukciósház vasárnap a CNN-nek. Rostron megváltoztatta az RMS Carpathia gőzhajó irányát New Yorkból a Földközi-tenger felé tartó utazása során 1912-ben, miután vészjelzéseket fogtak a süllyedő Titanicról.
Az órán a következő felirat látható: „A Titanic 1912. április 15-i három túlélője, John B Thayer asszony, John Jacob Astor asszony és George D Widener asszony szívből jövő hálával és elismeréssel ajándékozták Rostron kapitánynak."
Mrs. Astor férje, John Jacob Astor IV volt a leggazdagabb ember a Titanic fedélzetén, akit James Cameron 1997-es Titanic című filmje is megjelenít. Sikerült egy mentőcsónakba ültetnie terhes feleségét, de körülbelül 1500 másik emberrel együtt meghalt.
Az aukciósház szerint 1912. május 31-én, egy évvel a Titanic vízre bocsátása után Mrs. Astor New York-i kastélyában adták ajándékba Rostronnak az aranyórát, hogy elismerjék a bátor cselekedeteit.
Az aukción egy Titanichoz kapcsolódó tárgy korábbi rekordja szintén egy zsebóra volt, amely 1,175 millió fontért (1,485 millió dollárért) kelt el az év elején.
Andrew Aldridge árverező számára a legutóbbi eladás azt jelzi, hogy a Titanic története iránti érdeklődés egyáltalán nem csökken.
Az a tény, hogy a Titanic-emléktárgyak világrekordját idén kétszer is megdöntötték, azt mutatja, hogy a hajóval kapcsolatos emléktárgyak iránt folyamatosan csökken a kínálat és egyre nő a kereslet" – mondta vasárnap az árverés vezetője.
Az órát egy egyesült államokbeli magángyűjtőnek adták el, és az eladási szám a vevő által fizetett díjakat és adókat is tartalmazza a PA média szerint.
Meg lehetett volna menteni a Titanicot?
Korábban írtunk róla, hogy a Titanic legénységének egyik tagja, Frank Winnold Prentice szerint jóval több életet meg lehetett volna menteni azon az éjszakán, mivel észrevette, hogy az első vízre bocsátott mentőcsónakoknak „nem volt sok utasa", mivel az emberek „féltek lezuhanni a csónakokkal".
Kifejtette, hogy az emberek „nem gondolták, hogy el fog süllyedni", és azt mondta, hogy több életet menthettek volna meg, ha többen szálltak volna be a mentőcsónakokba.
Ha minden mentőcsónakot teljes kapacitással vízre bocsátanak a Titanicról, akár 1178 embert is megmenthettek volna, miközben csak 705-en élték túl a katasztrófát.
Ha többet szeretnél tudni a Titanicról, nézd meg az alábbi dokumentumfilmet: