A szentendrei MűvészetMalomban május 30-án nyíló Czóbel, egy francia magyar című kiállításon a közönség újra együtt láthatja Czóbel Béla (1883–1976) jól és kevésbé ismert vagy régen látott műalkotásait. A több mint hét évtizedet átívelő munkásságot csaknem 200 műalkotás reprezentálja, köztük olyanok is, amelyek a legfrissebb kutatások során kerültek elő.
A francia turisták egy része kifejezetten azért látogat Szentendrére, hogy megtekintse a Templomdomb gesztenyefái alatt található Czóbel Béla Múzeumot. Czóbel született européer volt, Párizsban talált második otthonára, ismertségének, elismertségének még a vasfüggöny sem szabhatott határt. Czóbel egészen az első világháború kitöréséig élt Párizsban, majd Hollandiában, később Berlinben lakott. Idővel visszatért Párizsba, de 1931-től egyre gyakrabban látogatott haza, a nyarakat Hatvany Ferenc birtokán töltötte Hatvanban. 1936-ban érkezett először Szentendrére, ahol a Művésztelep tagjai Czóbelben már a híres párizsi festőt, a beérkezett művészt ismerhették meg, akit 1945-ben elnökükké is választottak.
A második világháborút Szentendrén vészelte át, őrizetlenül hagyott párizsi műterme pedig tolvajok áldozatává vált. Franciaországba csak 1948-ban térhetett vissza: ettől kezdve haláláig a nyarakat Szentendrén, a teleket Párizsban töltötte.
Képeinek jelentős részét – köztük számos főművet – a párizsi Galerie Zak értékesítette, s így ezeket a magyar közönség kevésbé ismerheti. A MűvészetMalomban május 30-án nyíló tárlat is ezen a hiányon kíván enyhíteni, amikor 55 kölcsönzési kérelemmel csaknem 200 Czóbel-művet gyűjtött össze. Ugyanakkor a rendezők szándéka szerint nemcsak a művész eddig sokak számára ismeretlen, külföldön őrzött, ritkán látható képeit, de az életművel kapcsolatos fotókat, írásos és egyéb jellegű dokumentumokat is megismerhetnek a látogatók.