Így vigyázz a sünire, ha meglátogat a kertedben

Ősszel könnyen megtörténhet, hogy sündisznóval találkozunk a kertünkben. A süni a kertedben igen hasznos, ugyanis rajong a hernyókért, bogarakért, házatlan csigákért, ami nagy segítség a kertésznek, hiszen sokszor kell ádáz harcot folytatni ellenük. Ha szeretnénk megtartani tüskés vendégünket, a lehető legbiztonságosabb kertet alakítsuk ki a számára.

 

Így vigyázz a sünire, ha meglátogat a kertedbenForrás: Alexas_Fotos/Pixabay

Mutatjuk, hogyan vigyázz a sünire, ha meglátogat a kertedben:

Búvóhelyek egész évben

Az ideális rejtek biztosítása nem nehéz feladat, hiszen lépcső alatti zugot, farakást, komposzthalmot, burjánzó, cserjékkel sűrűn beültetett, zavartalan kertsarkot egyaránt tud búvóhelyként használni. Az is jó megoldás, ha nem nyírjuk a füvet, nem ritkítjuk a növényzetet a kert egy nem használt szegletében, és ide telepítjük a komposzthalmot.

Békésen pihenhet

Ha nincs ilyen hely a kertben, akkor építhetünk sünlakot elfekvő faanyagból. Tulajdonképpen egy miniatűr kutyaólat kell elképzelni, annyi különbséggel, hogy a bejáratot a belső résztől egy kis válaszfal különíti el, hogy a süni belül teljesen sötétben lehessen. Ha nem szeretnénk a kivitelezéssel foglalkozni, vásárolhatunk is.

Biztonságos közlekedés

Hiába van a környéken sündisznó, ha útját állja a kerítés, és nem tudnak bejutni a kertünkbe. Érdemes átjárókat, alagutakat készíteni, melyeken be- és kijuthat a kertből. Ezzel az élelemmel és szálláshellyel történő csalogatás is nagyobb eséllyel lesz sikeres. Az ilyen „sün utak" megkönnyítik a táplálékkeresést is, hiszen egy-egy állat akár 1-1,5 kilométert is sétálhat az éjszaka alatt.

Zsírréteget halmoznak fel

A biztonságot nyújtó zug mellett ne feledkezzünk meg a megfelelő élelemellátásról sem. Érdemes minél korábban, már augusztus végétől, szeptembertől kihelyezni számukra a bőséges eleséget. Nyár végén, ősz elején ugyanis megkezdik a felkészülést a téli alvásra, ilyenkor hirtelen nagyon falánkká válnak, erőltetett ütemben hizlalják fel magukat.

Egy mentett példány, a Sünsápoly kis lakójaForrás: Bagosi Zoltán/Fővárosi Állat- és Növénykert

A tálat könnyen felborítja

Keressünk nekik egy etető- és egy vizes tálat, melyek alacsony pereműek és kellően súlyosak, így nem tudják felborítani őket. Az esti órákban tegyünk ki nedves macska- vagy kutyaeledelt, a legjobbak erre a kisebb kiszerelésű tasakos változatok, de vásárolhatunk kifejezetten a sünök számára készült eleséget is. E mellé pedig helyezzünk ki vizet is.

Végzetes is lehet

Bár szeretik a tejet, semmiképpen se adjunk nekik, ugyanis hasmenést okozhat, ami akár végzetes is lehet. Konyhai-, vagy ebédmaradékkal, így fűszerezett hússal és kenyérrel se kínáljuk, mert bár szívesen fogyasztják, ez utóbbi tápértéke alacsony.

Fertőzés forrása

Másnap a kiürült edényeket mossuk el és csak ezt követően helyezzük ki az újabb adag elemózsiát, ezzel ugyanis elkerülhetjük a betegségek terjedését. A tálkákat érdemes kezdetben egy sűrű növényzetű helyre tenni, ahol a macskák, kutyák kevésbé férnek hozzá. Később a felbátorodott sünök az egész kertet és udvart is be fogják járni, így jobban megfigyelhetjük őket.

Felébred téli álmából

Télen előfordulhat, hogy az átmeneti felmelegedések miatt az alvó sünök felébrednek. Ez veszélyes, mert a visszatérő fagyok a vesztüket okozhatják. Ha kábán ténfergő sünt látunk, mindenképpen adjunk neki ételt, ilyenkor ugyanis alig találnak valamit maguktól.

Kutassuk át tüzetesen

Néhány dologra érdemes odafigyelni a kertben, hogy biztosan ne essen baja az állatoknak. Így a komposztot a vasvillás pakolás, átmozgatás előtt nézzük át, és fűnyírás, kaszálás előtt szintén át kell vizsgálnunk a kertet, nehogy sérülést okozzunk az állatnak.

Ott lapul a kupac alatt

Ha el szeretnénk tüzelni az őszi faleveleket és ágakat, előtte óvatosan mozgassuk át, hogy nem lapul-e sündisznó a kupac alatt. Egy félreeső helyen hagyjunk meg egy kisebb avarhalmot, ez tökéletes búvóhely lesz a számára.

Süni a falevelek közöttForrás: Origo

Irtás méreg nélkül

Ne használjunk vegyszereket, rágcsálóirtásra használt mérgeket a kertben, mert az a sündisznó számára is mérgező. Próbáljunk ki inkább más, természetes praktikákat.

Veszély leselkedik rá

Ha van kerti tavunk, biztosítsunk menekülési utat az állatoknak, hogy ha esetleg vízbe esne, akkor ki tudjon mászni belőle. Kialakíthatunk egy lecsapott lejtős peremet, vagy lépcsőt téglából, kőből. A medencét, nagyobb lyukakat, gödröket is fedjük le, nehogy belepottyanjon.

Beszorul a szemetesbe

Figyelni kell arra is, hogy a kukánk mindig legyen lefedve. Ne kerüljön ki mellé műanyag flakon, zacskó vagy konzervdoboz, melyek illata vonzza őket, így azokba beleszorulhatnak és pusztulásukat okozhatják.

Végezetül egy cukiságbombával készültünk nektek:  

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek