A terepmunkákkal és a kerítésállítással indul az idei békamentés a Pest megyei Farmoson február 20-án. Akár 60 ezer béka is megmenekülhet az akciónak köszönhetően.
Bitter Zsuzsanna, a Jane Goodall Intézet alelnöke az MTI-nek elmondta: az intézet a békamentést végző Duna-Ipoly Nemzeti Park munkáját segíti.
A mentés helyszíne a 311-es főút, ez az út választja el ugyanis a békák telelő és szaporodó helyét egymástól, és az útnak van egy másfél-két kilométeres kritikus szakasza, ahol nagy mennyiségben kelnek át az állatok.
Tavasz elején itt állítják fel azt a - lényegében megszakítás nélküli - térdig érő fóliakerítést, amely mellett 70 darab vödröt ásnak a földbe. Ezekbe esnek bele hajnalban a békák, amelyeket reggelente összegyűjtenek, hogy az úton és a vasúti síneken átszállítva szabadon engedjék őket a szaporodáshoz megfelelő mocsárnál.
A kerítést a korábbiakhoz képest egy héttel hamarabb állítják fel, amit az időjárás indokol - magyarázta Bitter Zsuzsanna. Ha ugyanis egymást követő 5-6 napon át nem fagy éjszaka, megindulnak a békák.
A másfél hónapon át tartó békamentéshez a gyerekek hét közben iskolai szervezésben csatlakoznak, hétvégeken pedig a családok kapcsolódnak be a programba. Az április 19-i Békamentő, gólyaváró családi nap résztvevőivel együtt mintegy kétezer résztvevőt várnak a szervezők. Az utóbbi eseményről, amelyet tavaly rendeztek meg először, Bitter Zsuzsanna elmondta, hogy szeretnék összekapcsolni a békamentés és a madárvédelem gondolatát.
Az intézet munkatársa hozzátette, hogy 99 százalékban barna ásóbékákat mentenek meg, de egyes években az átlaghoz képest sokkal több a dunai tarajos gőte vagy a vöröshasú unka. A megmentett békák száma függ az időjárástól: volt olyan csapadékos év, amikor 60 ezer, de volt, amikor csak néhány ezer volt ez a szám, az átlag azonban a 20-30 ezer béka egy szezonban.
A kerítést másfél hónap múlva lebontják, hiszen nem lehet gátolni más állatok vonulását - fűzte hozzá Bitter Zsuzsanna.
A szombati kerítésállításhoz a résztvevők a farmosi vasútállomáson találkoznak, a mentésről és a csatlakozás lehetőségeiről a Farmosi békamentők csoport közösségi oldalán lehet bővebben olvasni, a Jane Goodall Intézet honlapján pedig a környezeti neveléshez kapcsolódó önkéntes munkáról lehet tájékozódni.