A 10. életévüket betöltött gyerekek is büntethetők lesznek Ausztráliában

A 10 évesnek még van tejfoga – érveltek a tüntetők, amikor a döntéshozók szigorították a büntethetőség korhatárát Ausztráliában.

Fiatal gyerekeket büntetnek AusztráliábanForrás: Shutterstock

10 éves gyerekek is büntethetők Ausztráliában

Szerinted korai?

Hamarosan ismét börtönbe kerülhetnek a 10. életévüket betöltött gyerekek Ausztrália északi részén. Korábban is volt már 14 év a büntetőjogi felelősség alsó korhatára, aztán ezt 12 évre csökkentették, most azonban ismét visszaállítják a korábbi intézkedést. Ha az elkövető gyerek betöltötte a 10. életévét, büntethetővé válik. El tudod képzelni, hogy ez hazánkban is bekövetkezzen?

Láthatóan emelkedett Ausztráliában a fiatalok által elkövetett bűnesetek száma és ennek visszaszorítása érdekében döntöttek úgy a hatóságok, hogy szigorítják a büntethetőség korhatárát.

Ezzel a gyerekeket védik – állítják a döntéshozók

Az intézkedést kezdeményező ausztrál párt szerint a büntethetőség életkorának 10 évre való visszaállítása tulajdonképpen a gyerekek védelmét szolgálja.

Az orvosok nem értenek egyet a döntéssel

Nem csak az orvosok, hanem különböző emberi jogi szervezetek is vitatják, hogy ez jó hatással lenne a gyerekekre. A szakértők szerint a törvények nem csökkentik a bűnözést, és hátrányosan érintik az őslakosokat, hiszen ezeknek a népcsoportoknak belső, jól bevált gyereknevelési módszereik vannak arra vonatkozóan, hogy a helytelenül viselkedő kiskorúakat megbüntessék. Az ausztrál északi területek törvényei szerint már napjainkban is rengeteg gyereket küldenek börtönbe és közülük a legtöbben őslakosok.

A 10 éveseknek még van tejfoga – ezzel a transzparenssel tüntettek Ausztráliában

Az óvadékra vonatkozó szabályokat is szigorították, és azt is meghatározták, hogy a közösségi médiában milyen posztokat lehet megjelentetni. Tették mindezt azért, hogy csökkentsék a bűnözést. De vajon célravezető, ha 10 éves gyerekeket zárnak börtönbe és ennyire szigorúan ellenőrzik, valamint büntetik a közösségi média használatát?

Nem lehet egykönnyen letenni az óvadékot a gyerekekért

Nem kérünk bocsánatot azért, mert olyan intézkedéseket vezettünk be, amelyek a bűnözés visszaszorítására irányulnak – jelentette ki gúnyos stílusban Lia Finocciaro, a kormánypár vezető minisztere.

A gyerekek egészségére, a tanulmányaikra és a munkavállalására is hatással van a börtönviselt múltjuk?

Nagyobb eséllyel követnek el újra bűncselekményt azok a gyerekek, akiket kifejezetten fiatalon zárnak börtönbe. Ezt már a kutatások állapították meg. Ahogyan az is látható a statisztikákból hogy a börtön súlyos negatív hatással van a gyerekek életének későbbi alakulására – írta a BBC.

Sok a megválaszolatlan kérdés – gondolkodj el te is

  •  Benned is felmerül, hogy felmenthetünk-e egy gyereket a bűnei alól az életkora miatt?
  •  Elgondolkodtál már azon, hogy miért nem azzal foglalkozunk, hogy hogyan előzhetnénk meg a bűncselekmény elkövetését?
  •  Miért nem a prevencióra helyezzük a hangsúlyt? 
  • Vagy csak ki kellene mondanunk, hogy nem kellett volna a gyereknek bűncselekményt elkövetni és akkor nem kerülne börtönbe?
  •  Hol van a feloldozás, a probléma megoldása és ez kinek a felelőssége?

Nyitva hagyjuk a kérdést és arra sarkallunk, hogy gondolkodj el: ha hazánkban is felmerülne egy nagyon hasonló kérdéskör, hogyan válaszolnál?

Magyarországon a gyerekek 14 éves koruk után büntethetőek

A Büntető Törvénykönyv rendelkezései alapján a 14 éves kor alatti gyerek nem büntethető. A jog szerint 14 éves kor alatt a gyerekek nem feltétlenül tudják éretten megítélni a tetteik következményeit. Ha 14 év alatt gyerek követ el bűncselekményt hazánkban, akkor vele szemben a gyermekvédelmi törvények alapján járnak el.

Kivételt képez ez alól, ha egy gyerek súlyosabb bűncselekményt követ el – például embert öl –, akkor már 12 éves kortól büntethető – de csak a mindenre kiterjedő vizsgálatokat követően. Ezek feltárják, hogy a gyerek felismerte-e egyáltalán a tette következményeit.

 Ebben a videóban hosszabban ki van fejtve a miértje a dolognak:

 

 

Ezek is érdekelhetnek