Kiállítással ünnepel az 50 éves szentendrei Skanzen
Rendhagyó múzeumtörténeti kiállítás nyílt a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Skanzen Galériájában április 6-án. A tárlat ötven személyes történeten keresztül mutatja be a szentendrei Skanzen elmúlt ötven évét – írja az MTI.
Öt évtizeddel ezelőtt a Skanzen hiánypótló tevékenységbe kezdett, amikor az alapító generáció felismerte, hogy a huszonnegyedik órában járnak az értékmentést illetően, idézték fel a megnyitón. A Skanzen nélkül elvesztek volna azok a kincsek, értékek, amelyeket ma a szabadtéri múzeum birtokol.
A rendhagyó tárlat nem kronológiát követ, hanem életérzésekből fakad. A Skanzen már tavaly felhívást tett közzé, melyben 1967-ből származó tárgyakat keresett. Ennek célja többek között az volt, hogy a bemutassák a falvakat ért legfontosabb változásokat az elmúlt évtizedekből. Ezért olyan tárgyakat is gyűjtöttek, melyek a falusi életmódot meghatározták: ilyen például a otthonka, a zacskós tej vagy a televízió.
A kiállítás legfontosabb jellemzője, hogy ötven visszaemlékező személyes történeten keresztül meséli el a Skanzen történetét. A tárlat tablóin egykori és jelenlegi munkatársak, alapítók, kutatók, látogatók, a Skanzenhez szorosabban vagy lazábban kapcsolódó emberek saját történetei olvashatók, s a múzeumhoz fűződő viszonyáról, élményéről mesél például Mádl Dalma, Aknay János vagy Rudolf Péter.
A kiállítás honlapjáról azt is megtudtuk, hogy a bemutatott tárgyak között van az az ásó, amivel az első kapavágást tették a Szabadtéri Néprajzi Múzeum építési munkálatainak jelképes kezdetekor – ezen az összes jelenlévő aláírását is láthatjuk. A Skanzen vonat első vasúti jegye mellett az észak-amerikai diaszpóra-kutatás során gyűjtött magyar eredetű adóscédula-tartó, és egy 19. századi Nepomuki Szent János szobor is szerepel a kiállított tárgyak között. A tárlat a szezon végéig tart nyitva.
Újabb cikkünk ebben a témában:
Május elsején tartja ingyenes szülinapi buliját a szentendrei Skanzen
A napot Lajkó Félix koncertje zárja.