Robot-tengeralattjáró védené a Nagy-korallzátonyt a korallevő tengericsillagoktól

A korallevő töviskoronás tengericsillag (Acanthaster planci) levadászására és megölésére képes robot-tengeralattjárót fejlesztettek ki ausztrál kutatók a Nagy-korallzátony védelmére.

A Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) szakemberei a Google cég anyagi támogatásával készítették el a RangerBot névre keresztelt eszközt, amely "robotjárőrként" védené a világ legnagyobb koralltelepét. 

A RangerBot vízbe szállForrás: AFP/Anthony Weate

A kutatók szerint a RangerBot, amelynek üzemideje nyolc óra, a korallzátonyok olyan szintű megfigyelését és feltérképezését teszi lehetővé, amelyre korábban nem volt lehetőség. Egy időben óriási napernyőben gondolkodtak, hogy megvédjék a korallzátonyt.

"A RangerBot a világ első olyan víz alatti robotrendszere, amelyet kifejezetten a korallzátonyok környezetébe terveztek és, amely kizárólag robotlátásra támaszkodik a valós idejű navigáláshoz, az akadályok kikerülésekor és a tudományos feladatok elvégzésében" - mondta Matthew Dunbabin, az egyetem professzora a tengeralattjáró pénteki bemutatásakor. "Ez a többfunkciós vízi drón a korallzátonyokra fenyegetést jelentő tényezők egész sorát, úgy mint a korallfehéredést, a vízminőséget, a betolakodó fajokat, a szennyezettséget és az eliszaposodást is képes folyamatosan figyelni" - tette hozzá.

A robotjárőr képes továbbá észlelni és végezni is a korallevő töviskoronás tengericsillagokkal. A ragadozók elpusztítására egy halálos injekciót használ, amely azonban nem jelent veszélyt a korallzátony többi lakójára nézve.

A RangerBot munkábanForrás: AFP/Anthony Weate

Ezek a tengericsillagok az utóbbi időkben jelentősen megszaporodtak a környezetszennyezés és a mezőgazdasági termelés következtében a nyílt vizekbe kerülő anyagok miatt. Egy kifejlett töviskoronás tengericsillag akár az egy méteres átmérőt is elérheti, és gyorsabban pusztítja a zátony korallállományát, mint ahogy az regenerálódni tudna.

Az Ausztrália keleti partjainál 2300 kilométer hosszan elnyúló zátonyt az elmúlt években a töviskoronás tengericsillagok invázióján túl üledékképződés, a vízminőség romlása, az óceánvíz savasodása, 2016-ban és 2017-ben pedig többször is tömeges korallfehéredés sújtotta, ami a szakértők szerint helyrehozhatatlan károkat okozhatott. 

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek