Hétvégén leltározzák a nálunk telelő ragadozómadarakat

A hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását végzik a szakemberek péntektől vasárnapig országszerte.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a HELICON LIFE+ programmal, nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve 13. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását - közölte az egyesület hétfőn az MTI-vel.

 

Fotó: Fatér Imre / Helicon Life / Facebook

A Sasszinkron központi rendezvényét, a II. Sas Napot a jászsági Sasközpontban és a Jászberényi Állat- és Növénykertben tartják szombaton. Az MME, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) és a Jászberényi Állat- és Növénykert által tavaly indított kezdeményezés célja az országos sasszinkronok társadalmasítása, a ragadozómadarak bemutatása, a lakosság figyelmének felhívása hazánk rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére - írták.

Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Főként rétisasok és a parlagi sas kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része telel nálunk, emellett előfordul a szirti sas és a fekete sas is.

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya 2004-ben indította el a legfontosabb sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő felmérését. A tavalyi Sasszinkronon már 394 felmérő járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit az ország területének 18,5 százalékán, négy sasfaj 986-1024 egyedét és tizenegy további ragadozómadár-faj 8165 példányát számba véve.

A héten zajlik a telelő európai vörös kányák számlálása, a Nyugat-Európában helyenként tömeges éjszakázóhelyek felmérése is. Ebben Magyarország az Országos Sasszinkronnal vesz részt, mivel nemcsak a sasokat, hanem minden ragadozómadarat számba vesznek a szakemberek. A visszatelepülő vörös kánya hazánkban egyelőre ritka, a 4-10 páros fészkelőállomány különösen érzékeny, ezért a faj védelméhez a telelési viselkedést is felmérő információgyűjtés kiemelten fontos.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek