Interaktív dinoszauruszkiállítás nyílik szombaton Szegeden

Eredeti fosszíliákat, valós méretű csontváz- és állatrekonstrukciókat mutatnak be a szegedi Móra Ferenc Múzeumban szombaton nyíló dinoszauruszkiállításon.

A látványos, interaktív, gyerekbarát kiállítás látogatói megtudhatják, miként alakultak ki a hatalmas dinoszauruszok, milyen események vezettek az állatcsoport kihalásához és megismerhetik a fosszíliaképződés folyamatát is. 

A tárlat legizgalmasabb darabja a strucctojás méretű dinótojásForrás: Móra Ferenc Múzeum

A Kultúrpalota épülete előtt három eredeti méretű állatrekonstrukció fogadja az érdeklődőket. Ezek közül a legnagyobb a jura időszakban, 145-155 millió évvel ezelőtt élt Mamenchisaurusé. Ezek a növényevő dinoszauruszok 22-30 méteresre nőttek meg, testhosszuk felét 19 csigolyából álló nyakuk tette ki, tömegük 20 tonna körüli volt. A múzeum dísztermében látható egy Mamenchisaurus csontvázának - Kínában talált fosszíliák alapján készült - rekonstrukciója is.

A múzeum kupolatermében egy Tyrannosaurus rex csontváz-rekonstrukcióját mutatják be, az egyik földszinti teremben pedig egy a fajt ábrázoló szobor fogadja a vendégeket, ez egy veliocraptorral egyetemben látható volt a Jurassic Park-filmekben.

A tárlaton szereplő fosszíliák közül az egyik legérdekesebb egy megkövült, mintegy 65 millió éves hadroszaurusztojás, mely kinézetre inkább egy érdekes alakú kőre hasonlít.

A dinoszauruszok szaporodása mind a mai napig sok kérdést vet fel. A legáltalánosabb álláspont szerint a dinók a madarakhoz hasonlóan szaporodhattak: fészket rakhattak és oda tették tojásaikat, bizonyos kisebb testű dinoszauruszok pedig maguk kelthették ki őket. A költési idő viszont jóval hosszabb volt, mint a madaraké: egyes feltételezések szerint akár 3-6 hónapot is igénybe vehetett a folyamat.

Löffler Zsuzsanna régész elmondta, ezekből a nyomfosszíliákból számos következtetést le tudtak vonni a kutatók. Az egyik legszembetűnőbb, hogy a kifejlett állatokhoz képest mennyire aprók voltak a dinoszauruszok tojásai, a hadroszauruszé például kicsit kisebb, mint egy mai struccé. Valószínűsíthető, hogy az állatok hosszú idő - egyes fajok akár több tíz év - alatt érték el felnőttkori méretüket, és szükség lehetett valamiféle utódgondozásra is.

A Móra Ferenc Múzeum a dinóleleteken túl hamarosan egy másik különleges tárlatot is megnyit, mely Romániából gépfegyveres kísérettel érkezett arany- és ezüstkincseket mutat be.

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek